Razem z Wielkopolskim Związkiem Pracodawców zorganizowaliśmy konferencję dla członków związku na temat wyzwań biznesu w świecie nowych technologii. Prelegenci skupili się na wyzwaniach nadchodzącego 2025 roku. Głównymi tematami były: zapotrzebowanie na tańszą zieloną energię, rozwój sztucznej inteligencji oraz kwestie związane z cyberbezpieczeństwem.
Niepewna przyszłość
Koniec roku to dobry okres na podsumowania, ale i czas, kiedy musimy spojrzeć w przyszłość i zadać sobie kilka istotnych pytań: co nasz czeka? Jak najlepiej przygotować się na nadchodzące wyzwania? Te i inne pytania postawiliśmy sobie wspólnie z Wielkopolskim Związkiem Pracodawców i wychodząc od nich, zorganizowaliśmy konferencję „Biznes i technologia 2025 – Szanse i Zagrożenia”.
24 października br. w Talex S.A. w Poznaniu stał się miejscem spotkania ekspertów i przedsiębiorców. Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli wielkopolskich firm oraz specjalistów z branży IT, którzy wspólnie omawiali kluczowe trendy na nadchodzący rok i najnowsze technologie wpływające na rynek – pozytywnie, ale również negatywnie.
Spotkanie członków związku miało na celu zacieśnienie kontaktów wśród lokalnych przedsiębiorców oraz przekazanie praktycznej wiedzy, która rzeczywiście może pomóc przygotować się firmom na nadchodzące wyzwania. Te cele udało nam się spełnić, po prostu postawiliśmy na konkretne, merytoryczne treści i na praktyczne działania.
Biznes, AI i Cyberbezpieczeństwo
Konferencję rozpoczęli Rafał Szałek, członek zarządu Talex S.A., i Bartosz Stasch, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców. Po przywitaniu gości oddali głos Prezydentowi Konfederacji Lewiatan Maciejowi Wituckiemu.
Maciej Witucki rozpoczął prelekcje wystąpieniem zatytułowanym „Perspektywy dla Biznesu 2025”, w którym przedstawił uczestnikom wizję rozwoju gospodarczego i wyzwań w nadchodzącym roku. Podkreślił rosnące zapotrzebowanie na tańszą zieloną energię i jej kluczową rolę w przyszłości biznesu, wskazując, że jest to zarówno wyzwanie, jak i szansa dla przedsiębiorstw. Niestety, prelegent zaznaczył, że perspektywy na obniżenie kosztów zielonej energii są niewielkie, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Zwrócił również uwagę na kulisy polityczne związane z wdrażaniem nowych regulacji oraz zaznaczył dużą potrzebę, aby przedsiębiorcy mówili jednym głosem, artykułowali tym samym swoje potrzeby i dzięki temu byli lepiej słyszalni w debacie publicznej. Takie działania mogą sprawić, że przedsiębiorcy skuteczniej będą wpływać na kształt rynku.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie profesora Wojciecha Cellarego z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu, który skupił się na sztucznej inteligencji. Profesor Cellary w przystępny sposób i na przykładach przedstawił zasadę działania AI. Wskazał, jakie korzyści to narzędzie może nam dać, ale również wyjawił, gdzie leżą słabe strony uczenia maszynowego. Naukowiec omówił także potencjalne zagrożenia, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja. Szczególną uwagę poświęcił deepfake’om – technologii, która może być wykorzystywana do manipulacji obrazem i dźwiękiem, co stanowi istotne ryzyko dla bezpieczeństwa i zaufania społecznego. Przykładem zastosowania skutecznego deepfake był film…samego profesora. Naukowiec zaprezentował zmanipulowane przez AI nagrania, na których przemawiał własnym głosem, ale w innych językach. Wykład profesora był merytoryczny i bardzo uświadamiający, co stanowiło świetny punkt wyjścia do następnej prelekcji.
Na zakończenie konferencji głos ponownie zabrał Rafał Szałek. Omówił praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa, również w odniesieniu do zagrożeń powodowanych przez sztuczną inteligencję. Rozpoczął od przedstawienia zagrożeń, a potem skupił się na konieczności izolacji danych, podkreślając, że nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenia nie wyeliminują w pełni ryzyka udanego ataku hakerskiego. Izolowane dane natomiast mogą to bezpieczeństwo zapewnić dzięki ochronie kluczowych zasobów, które są odcięte od sieci i zamknięte „na kłódkę” w cyfrowym bunkrze zbudowanym w Talex Data Center. Rafał Szałek zwrócił również uwagę na znaczenie edukacji pracowników w zakresie działań prewencyjnych. Niestety wizja przyszłości nakreślona przez prelegenta rysuje się w czarnych barwach, ale, jak podkreślił, właśnie dlatego trzeba dobrze się przygotować i po prostu zawczasu minimalizować straty na wypadek udanego cyberataku.
Gotowi na przyszłość
Na koniec chcemy podkreślić, że wydarzenie zakończyło się sukcesem. Udało nam się spełnić założone cele, konferencja była miejscem wymiany wiedzy i okazją do nawiązania i utrwalenia kontaktów wśród członków WZP. Dokładnie omówiliśmy nadchodzące wyzwania i w gronie ekspertów zastanowiliśmy się, jak przeciwdziałać zagrożeniom i jak wykorzystać nadarzające się okazje. Uczestnicy aktywnie brali udział w prelekcjach, co nas, jako organizatorów, szczególnie ucieszyło. To dowód, że poruszyliśmy istotne tematy. Jesteśmy przekonani, że zdobyte informacje pozwolą firmom lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany oraz wykorzystać pojawiające się możliwości w dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu i technologii.